Wypełniacze kontra stymulatory – czym są, jakie są między nimi najważniejsze różnice oraz co wybrać?
W związku z ogromnym postępem medycyny estetycznej na rynku dostępnych jest coraz więcej propozycji zabiegów i technologii, które mogą pomóc nam w opóźnianiu procesu starzenia. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na tego typu zabiegi i zastanawia się, który dla siebie wybrać i często gubi się w nadmiarze informacji. Dlatego dziś postaramy się przybliżyć Wam temat wypełniaczów oraz stymulatorów tkankowych – i różnic między nimi.
Wypełniacze zmarszczkowe
Zacznijmy od wypełniaczy – wypełniacze zmarszczek czy innych obszarów na buzi to zazwyczaj preparaty zawierające kwas hialuronowy powszechnie znany jako „eliksir młodości”. Zazwyczaj podaje się je w miejsce bruzd nosowo-wargowych, ale również w celach modelowania owalu twarzy. Jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie uzupełnić ubytek powstały w skórze tym samym maskując proces starzenia się. Efekty jego działania zazwyczaj są widoczne od razu po zabiegu i utrzymują się około pół roku. Natomiast nie likwidują przyczyny problemu i nie stymulują tkanek do szybszej regeneracji.
Stymulatory tkankowe
Drugie w kolejności to stymulatory tkankowe – to preparaty, których używa się w celu odbudowy struktury skóry. Ich działanie polega głównie na stymulacji produkcji ważnych składników budulcowych skóry jak kolagen czy elastyna, co ważne w ich przypadku długotrwale zwiększają produkcję nowych komórek co powoduje nasz młodszy i bardziej promienny wygląd.
Przykładem stymulatora tkankowego może być na przykład Ejal40. Zazwyczaj, aby zauważyć efekty zabiegów potrzeba wykonać kilka jego serii ponieważ same w sobie nie wypełniają ubytków, ale powodują, że nasza skóra sama produkuje więcej składników dzięki, którym wyglądamy młodo i promiennie. Aby wybrać, który z zabiegów będzie dla nas najlepszy trzeba zastanowić się nad czterema poniższymi kwestiami.
Przebieg zabiegu
Oba zabiegi polegają na nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu w skórę poprzez specjalną igłę zwaną kaniulą odpowiedniej substancji. Ani jeden, ani drugi zabieg nie ogranicza naszych codziennych czynności, w zasadzie zaraz po zabiegu można wrócić do swoich zajęć. Może wystąpić krótkotrwały obrzęk lub delikatne siniaki, które znikają po paru dniach. Zazwyczaj przed zabiegiem stosuje się znieczulenie w postaci specjalnego kremu nadkładanego miejscowo, aby zmniejszyć ból podczas zabiegu.
Trwałość zabiegów i rezultaty
Wypełniacze, a więc zazwyczaj substancje na bazie kwasu hialuronowego dają efekt na około 12 miesięcy po jednym zabiegu. Natomiast stymulatory tkankowe zazwyczaj potrzebują serii zabiegów (na przykład 4 powtarzanych co 4 tygodnie) natomiast ich efekty potrafią utrzymywać się od 12 do 16 miesięcy. Osobiście uważam, że aby uzyskać najlepsze efekty warto łączyć te dwa zabiegi ze sobą.
Mechanizm działania
Wypełniacze od razu powodują odmienny młodszy wygląd skóry poprzez wypełnienie zmarszczek i zniwelowanie niepotrzebnych zagłębień w skórze. Natomiast stymulatory tkankowe same w sobie nie zmieniają wyglądu naszej skóry natomiast powodują, że ona sama po czasie dużo szybciej będzie się regenerować i produkować więcej substancji powodujących młodszy bardziej świeży wygląd.
Wiek
Prawdopodobnie, jeśli jesteś w wieku pomiędzy 20-25 lat nie będziesz potrzebować jeszcze zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, ponieważ na Twojej buzi nie zdążyły się jeszcze pojawić pierwsze objawy starzenia się i wtedy rozsądnym wyborem będzie poddanie się prewencyjnym zabiegom z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych. Natomiast w momencie, kiedy zauważysz pierwsze zmarszczki mimiczne możesz zastanowić się nad wykorzystaniem zabiegów z wypełniaczami oraz dodatkowo stosować stymulatory. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Pamiętaj, że zawsze najlepiej zgłosić się w takiej sprawie do profesjonalisty na konsultacje tak, aby doradził Ci, na który zabieg w Twoim przypadku warto się zdecydować.