Botoks, czyli inaczej jad kiełbasiany lub toksyna botulinowa to jedna z najpopularniejszych substancji wykorzystywana do redukcji i korekty zmarszczek twarzy.
Nie bez powodu okrzyknięta „eliksirem młodości” skutecznie zmniejszając napięcie mięśni (blokada przewodnictwa nerwowo-mięśniowego) w miejscu wstrzyknięcia powoduje redukcję zmarszczek oraz wygładzenie skóry twarzy zapewniając nam młodszy i odświeżony wygląd.
Warto wspomnieć, że z czasem wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych przekazywanie impulsów powraca a tym samym mięsień w tej okolicy zaczyna pracować jak poprzednio.
Jakie są zastosowania botoksu?
Ze względu na wyżej wymienione właściwości znalazła najszersze zastosowanie w medycynie estetycznej. Warto wspomnieć, że wstrzyknięcie botoksu prowadzi nie tylko do zniwelowania obecnych zmarszczek, ale również przeciwdziała powstawaniu nowych – dlatego jest jednym z najlepszych sposobów na anti-aging.
Z powodzeniem może być wykorzystany u Pań i Panów już po 25 roku życia, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne.
Najczęściej podawany jest w okolice:
– lwiej zmarszczki (bruzda między brwiami)
– bruzdy nosowo-wargowej
– linie poprzeczne na czole
– kurze łapki (czyli zmarszczki pojawiające się wokół oczu w wyniku naszej mimiki np. uśmiechu)
– zmarszczki królicze (to zmarszczki na nosie)
– zmarszczki palacza (najczęściej pionowe zmarszczki wokół ust)
Jednak tak naprawdę można go zastosować w każdej okolicy, w której chcielibyśmy zniwelować powstałe zmarszczki, aby cieszyć się młodszym wyglądem.
Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?
Zastanawiacie się pewnie w takim razie jak taki zabieg wygląda i ile trwa. Na szczęście korekcja zmarszczek botoksem zazwyczaj jest szybkim prostym i w miarę bezbolesnym zabiegiem nieprzekraczającym 20 minut.
Polega na ukłuciach bardzo cienką igłą, poprzez którą wprowadzana jest substancja – skala bólu porównywana jest do ugryzienia komara. Jeśli jednak jesteś osobą z bardzo niskim progiem bólu zawsze możesz poprosić o zastosowanie znieczulenia.
Zaraz po zabiegu można powrócić do swoich codziennych zajęć i czynności, jeśli jednak jest to możliwe warto tego dnia powstrzymać się od bardzo intensywnego wysiłku fizycznego i spożywania alkoholu.
Inne zabiegi i wskazania do wykorzystania botoksu?
Oczywiście w większości botoks wykorzystujemy w zabiegach odmładzających, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie.
Obecnie możemy je również wykorzystać w:
– leczeniu bruksizmu (skutecznie rozluźniając mięśnie szczęki)
– leczeniu nadpotliwości pach, dłoni, czy stóp (substancja ta hamuje wytwarzanie potu w gruczołach potowych)
– leczeniu migreny (ponoć skuteczne aż w 80% przypadków)
– leczeniu nadmiernego napięcia mięśni np. u dzieci z porażeniem mózgowym
– leczeniu hemoroidów
Występowanie skutków ubocznych przy zabiegach z botoksem
Pomimo odkrytych właściwości leczniczych toksyny botulinowej musi być podana przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.
W większości przypadków skutki uboczne obejmują jedynie zaczerwienienie skóry, obrzęk i delikatne siniaki, które znikają po około 24 godzinach, aby później móc cieszyć się kilka lat młodszym wyrazem twarzy.
Jednak jeśli botoks został podany nieumiejętnie lub w nieodpowiedniej ilości mogą wystąpić również: osłabienie mięśni twarzy, zez, czy opadające mięśni brwi oraz powieki.
Dlatego pamiętajcie o sprawdzeniu gabinetu, do którego się wybieracie.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykorzystania botoksu?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej ostrzykiwanie skóry botoksem nie niesie za sobą wysokiego ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. Jednak jak każdy lek ma krótką listę przeciwwskazań co do wykorzystania tej substancji i są to na przykład:
– zaburzenia krzepnięcia krwi
– nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatu
– ciąża oraz okres karmienia piersią
– rozległe uszkodzenie skóry (np. poparzenie, niezagojone rany itd.)
– czy zażywanie niektórych leków (np. aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna)
Po jakim czasie można spodziewać się finalnego efektu?
Pierwsze zmiany w wyglądzie twarzy lub okolicy, w którą wstrzykiwany był botoks można zaobserwować już po upływie 2-3 dni od podania substancji, jednak na pełen efekt zazwyczaj trzeba poczekać około 14 dni.
Warto czekać, ponieważ efekty w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta utrzymują się około 4-6 miesięcy, po tym czasie stopniowo ustępuje. Dlatego zabiegi wykonuje się nie częściej niż co trzy miesiące.
Mamy nadzieje, że artykuł rozwiał wszelkie wasze wątpliwości i pytania na temat botoksu i tym samym zachęciliśmy Was do jego stosowania w kuracjach anti-aging.