Według nas jest to substancja numer jeden w kuracji przeciwstarzeniowej. Dlatego dziś o tym, czym jest retinol oraz jak go stosować, ponieważ jak mało który składnik aktywny wymaga od nas cierpliwości i ostrożności.
Retinol – to pochodna witaminy A, wchodząca w skład retinoidów. Obiecuje bardzo skuteczne oraz wielokierunkowe działanie. Spośród wszystkich pochodnych to właśnie on wyróżnia się największą skutecznością. Jest substancją dobrze rozpuszczalną w tłuszczach, z łatwością przenika wgłąb skóry, gdzie poprzez pobudzenie syntezy włókien kolagenu i elastyny pobudza nasze komórki do szybszej odnowy.
Szerokie i wielokierunkowe działanie Retinolu
Retinol ma bardzo szerokie i wielokierunkowe zastosowanie w medycynie estetycznej m.in.:
- korekcję zmarszczek
- złuszcza naskórek
- poprawę struktury skóry
- zwiększenie elastyczności, jędrności i napięcia skóry
- poprawę owalu twarzy
- regulowanie produkcji sebum
- rozjaśniające przebarwienia (nie tylko te posłoneczne, ale też hormonalne i pozapalne)
- redukcja zmian trądzikowych
- redukcja blizn potrądzikowych
- zmniejszenie widoczności porów
- zmniejszenie ilości zaskórników
- nawadnia naskórek
Jak możesz zobaczyć, jest to składnik absolutnie wielozadaniowy, który może rozwiązać wiele naszych problemów skórnych — niezależnie od tego czy zmagasz się z trądzikiem, czy zbyt szybkim starzeniem się.
Musisz jednak pamiętać, że jego skuteczność wynika głównie z jego siły działania. Przez to może wywoływać wiele skutków ubocznych jak np.:
- nadmierne wysuszenie skóry i błon śluzowych
- swędzenie
- pieczenie
- zwiększoną wrażliwość skóry
- wysypki skórne
- nasiloną potliwość
- zwiększoną wrażliwość na czynniki zewnętrzne przede wszystkim słońce
5 zasad stosowania kuracji Retinolem w domu
1. Budowa tolerancji
Zastanawiasz się pewnie, o co chodzi i słusznie. W przypadku retinoidów nasza skóra musi się przyzwyczaić do ich działania, dlatego też trzeba wprowadzać je stopniowo i delikatnie.
Zaczynając przede wszystkim od jak najniższych stężeń, używając go maksymalnie 1-2 razy w tygodniu, pamiętając również, by w inne dni odpowiednio nawilżyć skórę.
Jeśli po paru tygodniach takiego harmonogramu nie zauważycie skutków ubocznych, możecie stopniowo zwiększać częstotliwość, aby w kolejnym etapie zwiększyć również stężenie. Powinniśmy zacząć od niskich stężeń 0,2%-0.5%, aby finalnie dojść do wartości 1-2%.
2. Retinol albo słońce
Z uwagi na siłę działania retinolu i jego potencjał drażniący, a szczególnie zwiększenie wrażliwości na czynniki zewnętrze jak słońce, wiatr, zimno konieczne jest stosowanie go raz dziennie tylko na noc.
Dodatkowo trzeba pamiętać o konieczności stosowania kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Niezbędnym minimum będzie spf50 oraz unikanie intensywnej ekspozycji na słońce w ciągu dnia.
3. Bariera hydrolipidowa
Mamy nadzieje, że na tym etapie nie musimy już tłumaczyć czym jest oraz jak istotna jest do funkcjonowania naszej cery. Jednak przy stosowaniu kuracji retinolem (lub innym składnikiem aktywnym z grupy retinoidów) tym bardziej musisz pamiętać o dbaniu o nią.
W tym czasie postaw na bardzo delikatne oczyszczanie twarzy na przykład olejkami do demakijażu. Konieczne będzie też odpowiednie nawilżanie oraz wprowadzenie takich składników jak ceramidy, kwas hialuronowy czy trehaloza.
Jeśli stosujesz, choć tego nie zalecamy na ten czas odstaw wszelkie peelingi chemiczne oraz enzymatyczne. Oraz generalnie zminimalizuj stosowanie innych składników aktywnych jak kwasy.
4. Retinol i witamina C
Co jednak z witaminą C? Wiemy, jak uwielbiacie działanie witaminy C, bo my też ją kochamy. W czasie stosowania kuracji retinolem nie ma konieczności odstawiania witaminy C. Jednak warto pamiętać o jednej ważnej zasadzie: ze względu na dość wysokie ryzyko podrażnień powinniśmy stosować je naprzemiennie. To znaczy retinol aplikować na noc, natomiast witaminę C w pielęgnacji porannej.
Jeśli jesteście już zaawansowane możecie pokusić się o pozostanie przy wysokim stężeniu kwasu askorbinowego, jeśli jednak nie postawcie na niższe stężenie np 5-10%.
5. Retinol w ciąży
Niestety w tym przypadku nie ma zmiłuj. Jeśli jesteś w ciąży stosowanie retinolu, jest całkowicie zakazane. Witamina A ma udowodnione działanie teratogenne na płód, i tym samym może powodować różne choroby, których nie chcemy.
Dla kogo jest witamina A?
Dla wszystkich, którzy zmagają się z przedwczesnym starzeniem się, przebarwieniami czy trądzikiem. Warto wspomnieć, że stosować ją możemy jeszcze zanim wystąpią pierwsze objawy starzenia się, aby je opóźnić — a więc działanie prewencyjne.
Na efekty działania witaminy A warto zaczekać, ponieważ zazwyczaj będą one widoczne około 6 tygodni od rozpoczęcia kuracji.
Pamiętajcie jedynie o rozsądnym włączaniu tego składnika do swojej pielęgnacji. Zapewniamy, że nie będziecie zawiedzeni.